Tags: | Categories: İnceleme Posted by Editorial on 20.10.2012 00:10 | Yorumlar (1)

Hosting firmaları zaman zaman kurumsal imajlarını yenilemek adına logo ve web sitelerini değiştirirler yeni ve servisler sunarlar. Bu firmalardan en son dikkatimizi çeken ise SadeceHosting oldu. Bizde siz okuyucularımıza nelerin değiştiğini duyuralım dedik.

SadeceHosting'in Eski Logosu

SadeceHosting'in Yeni Logosu

Korkmayın logoları değerlendirip üzerine yorum yapmayacağız, bunu size bırakıyoruz nede olsa biz teknik adamlarız. Network'de packet loss olsa yorum yapmamız çok kolay olur ama iş tasarıma gelince olay başka ki zaten bu blog'un konusu değil.

Ek olarak yeni logo ile birlikte yeni bir tanıtım filmide yayınlamışlar, güzelde olmuş;

 

Video'da sadeceHosting'e dair güzel veriler var. Öncelikle dikkatimizi çeken 15 milyon dolar yatırım yapılmış. Bu sanırım kurulduğundan beri yatırılan rakam yani her yeni CPU ailesi çıktığında alınan donanım, verimerkezi için yapılan harcama vs.vs. hepsi içinde acaba kaç senenin toplamı?

64,440Mbit Uplink yani SadeceHosting vermerkezinin büyüyebileceği maksimum kapasite belirtilmiş. 64,440Mbit, 8055MB'a tekabul eder kolay anlaşılması açısından SadeceHosting'in 8GB çıkışı vardır diyebiliriz.

2.1 Petabyte 2.100.000GB yapar tabiki bu çok yüksek bir rakam sanırım burada SadeceHosting'in tüm VDS'leri tutuluyor. Kapasite günümüzde kolay elde edilebilen bir değer burada önemli olan performans yani storage'ın yaptığı anlık I/O bu değeride merak etmiyor değiliz.

%99,98'lık bir oran Türkiye şartlarında bizce çok iyi. Genelde firmalar bu söylemlerinin arkasında durmuyorlar ama bildiğimiz kadarı ile SadeceHosting'in Uptime ile ilgili bir sorunu bulunmuyor. Yeri gelmişken daha önce yazdığımız %99,9999 Uptime yazımızı okumanızı öneririz. %99,98 Uptime'ın Yılda 8 saat kesintiye tekabul ettiğini hatırlatırız.

Videonun ilerleyen bölümlerinde SadeceHosting'in bir dizi ürününü görüyoruz. SadeceCloud, SadeceCdn, SadeceStream bu ürünlerin domainleri mevcut fakat hepsi sadecehosting.com a yönleniyor sanırım ilerleyen günlerde lansmanları yapılacak yada direkt mevcut web sitesi üzerinden hizmete açılacak biz Cdn'in yada diğer servisleri web sitelerinde bulamadık. Hizmete girdiğinde güzel servisler olacağını düşünüyoruz. En azından sektörde son kullanıcıya klasik hosted hizmetinden daha farklı servisler sunan firmalar çoğalıyor olması sevindirici.

Ürünlerin tanıtırken bir kaç konu dikkatimiz çekti. Örneğin CDN hizmetinde "Türkiye'nin Tek Yerli İçerik Dağıtım Ağı" denmiş. CDN hizmeti alanlar bilecektir Türkiye'de bir kaç yerli firma CDN hizmeti veriyor. Daha önce Röportajını yaptığımız Netdirekt'in CubeCDN'i , Saglayici.com'un  CDN'i ve bir çok CDN reseller'i mevcut. Buradaki Tek Yerli denmesinde kasıt sanırım tüm CDN sunucularının Türkiye'de barındırılmasıı ile alakalı olduğunu düşünüyoruz. Yoksa bir çok yerli firma CDN hizmeti vermeye çoktan başlamıştı, slogan sanki biraz fazla zorlanmış.

Toparlarsak, Tanıtım filmi ve rebranding SadeceHosting'e yeni bir soluk getirmiş. Türkiye'de en çok göz önünde olan firmanında SadeceHosting olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Etohum, PozitifTv ve daha bir çok mecrada SadeceHosting'i görebilirsiniz bu tarafı ile SadeceHosting örnek alınması gereken bir firma olduğunu düşünüyoruz.

Yorumlar (1) -

Celal Kaçamaklı
Celal Kaçamaklı on 24.01.2013 03:20 16. ocak. 2011 420 TL ödemenizi yaparım diye konuştuk, şehir dışında olmamdan dolayı ödeme aksadı, 22. Ocakta dönüp ödemenizi yapayım dediğimde şaka gibi biz sizi icraya verdik dediler Smile) hesabı da fatura, faiz vb. giderlerle 899 tl ye çıkarmışlar. Hizmet alırken kilitlenen serverim için bu kadar hızlı davranmamışlardı. Siz de böyle tatsızlıkla karşılaşmak istemiyorsanız bu firmadan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Yorum ekle
biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading